Jak kontrolować, co twoje dziecko robi w sieci?

Internet to źródło wiedzy, kontaktów, rozrywki, ale również zbiorowisko wielu zagrożeń.  Dla wielu nastolatków, funkcjonowanie w mediach społecznościowych czy wirtualnej rzeczywistości jest równie istotne co relacje w prawdziwym świecie. Nie dziwi więc obawa coraz większej grupy rodziców o to, co jego dziecko robi w sieci. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy w Internecie? Co to może znaczyć, gdy Twoje dziecko nagle zamknie aplikację, wyłączy komputer lub urządzenie mobilne, gdy wejdziesz do pokoju? Co zrobić, jeśli Twoje dziecko jest ofiarą cyberprzemocy?

W dzisiejszym świecie coraz więcej urządzeń oferuje dostęp do Internetu, a dzieci uczą się korzystać z tych narzędzi w coraz młodszym wieku. Co więcej, w większości współczesnych rodzin, gdzie obydwoje rodziców pracuje, nie ma możliwości permanentnego monitorowania aktywności dziecka w sieci. Można natomiast wykształcić w dziecku pewne zachowania i postawy, które ochronią je przed zagrożeniem online.

Fundamentem jakichkolwiek działań prewencyjnych są dobre relacje z dzieckiem. Bez zaufania i poczucia bezpieczeństwa ze strony rodziców, dziecko nie poinformuje nas o niepokojącej treści bloga czy podejrzanej znajomości, którą rozpoczęło na portalu społecznościowym. Jednak, by tak się stało, nie możemy zrobić niespodziewanego „nalotu” na komputer nastolatka i przeskanować wszystkich stron, maili i wiadomości na komunikatorach. Tego typu działania mają wręcz odwrotny skutek od zamierzonego – dziecko przestaje z nami rozmawiać, ukrywa swoją aktywność w sieci i, co najgorsze, nie zwraca się do nas o pomoc w kluczowym momencie.

Jak nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania z Internetu?

Od czego więc zacząć? Jest kilka podstawowych zasad, które warto wdrożyć już w początkowym etapie korzystania ze sprzętu komputerowego.

1. Stwórz wraz z dzieckiem reguły korzystania z Internetu (czas spędzony w sieci, dozwolone strony i serwisy itp.). Ważne, aby były one adekwatne do wieku oraz były ustalane na zasadzie kompromisu, a nie przymusu. W ten sposób łatwiej będzie wyegzekwować przestrzeganie poszczególnych zasad.

2. Umieść komputer we wspólnym obszarze domu. Nie pozwól dzieciom zamykać się na wiele godzin z komputerem w pokoju. Często sama obecność rodzica, który może zerknąć przez ramię dziecka podczas korzystania z urządzenia, może utrzymać dziecko w ryzach i zniechęcić do poszukiwania nieodpowiednich dla niego treści.

3. Spraw, aby przeglądanie Internetu stało się sprawą rodzinną (tak jak kiedyś wspólne oglądanie telewizji). Spędzaj czas ze swoimi dziećmi i pomóż im w odrabianiu lekcji online, wspólnie szukając informacji.

4. Omów z dzieckiem zagrożenia związane z siecią. Usiądź i porozmawiaj o zagrożeniach związanych z Internetem. Porozmawiaj otwarcie i szczerze o tym, na co mogą się natknąć w sieci i jakie mogą być tego konsekwencje.

5. Bardzo ważne jest, aby twoje dziecko potrafiło reagować na wszelkie podejrzane sytuacje, z którymi zetknie się w sieci. Upewnij się, że Twoje dziecko wie, że bez względu na to, jak miły może wydawać się „przyjaciel” online, nadal jest on nieznajomy i może nie być tym, za kogo się podaje.

6. Naucz dziecko odróżniać merytoryczne treści od zmyślonych informacji i fałszywych teorii. Naucz je również odpowiedzialności za treści, które samo publikuje, w szczególności te dotyczące innych osób. Staraj się uwrażliwić dziecko na przejawy cyberprzemocy i upewnij je, że w razie jakichkolwiek problemów, ma w Tobie oparcie.

7. Pokaż dziecku, jak może chronić swoją prywatność, np. zakładając bezpieczny profil w mediach społecznościowych. Przestrzegaj przed zbyt pochopnych podawaniem informacji na swój temat: wieku, adresu szkoły lub domu, czy też numeru telefonu.

8. Przekonaj dziecko, aby nie publikowało w sieci żadnych zdjęć lub filmików bez twojej zgody. Nigdy nie wiadomo, w czyje ręce trafi umieszczone na portalu społecznościowym zdjęcie z plaży. W tej kwestii rozwagą muszą się wykazać również rodzice. Warto pomyśleć dwa razy, zanim opublikujemy jakiekolwiek zdjęcia swojego dziecka.

9. Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Ustaw kontrolę rodzicielską na podłączonych urządzeniach, z których korzystają twoje dzieci. Komputery z systemem Windows i Mac, telefony i tablety z systemem iOS i Android oraz konsole do gier oferują kontrolę rodzicielską. Zapoznaj się z tymi elementami sterującymi i dostosuj je w razie potrzeby.

10. Upewnij się, że twoje dziecko korzysta z gier przeznaczonych dla jego kategorii wiekowej (np. na podstawie oznaczenia PEGI). Nie ulegaj namowom typu: „u nas wszyscy w to grają”. Współczesne gry są bardzo realistyczne i w połączeniu z nieodpowiednią treścią mogą mieć fatalny wpływ na dziecięcą psychikę.

11. Obserwuj zmiany w zachowaniu dziecka. Dzieci, które ulegają wpływom niebezpiecznych treści lub są prześladowane przez cyberprzestępców, cechuje nagła zmiana w zachowaniu. Są apatyczne, wycofują się z relacji rówieśniczych i rodzinnych, często reagują złością na próby rozmowy. Swoją aktywność w sieci starają się zachować w najwyższej tajemnicy, np. zamykają komputer po wejściu rodzica do pokoju, regularnie czyszczą historię przeglądarki itp.

Gdzie szukać pomocy?

Pamiętaj, z każdym niepokojący zachowaniem z udziałem twojego dziecka możesz zgłosić się do pedagoga lub psychologa szkolnego a w przypadku cyberprzemocy czy też zagrożenia o charakterze seksualnym masz prawo zgłosić ten fakt na policję.

Pomoc możesz również uzyskać na stornach poświęconych bezpieczeństwu dzieci w sieci:

Zamieść komentarz